Kategori Konu Başlığı Cevaplar Kullanıcı
1 2 0 3«    Aralık 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Yazar: ByLucky Yorumlar: 0 Gösterim: 554

Göz Ağrıları Nelerdir Resim

Göz Ağrıları Nelerdir?

 

Anatomofizyoloji

 

- Gözün ve göz çevresi dokuların sensoriyel innervasyonu nervus rekürrent dallar ile crista galli, intrakranyal dura, venöz si­nüsler ve majör serebral arterlere sensoriyal duyuları sağlar. Bu nedenle gözden kaynaklanmayan baş ağrıları, göz ve orbitaya yansıyabildiği gibi primer göz ağ­rıları da baş ve yüzün diğer kısımlarına yayılabilir.

 

- Konjonktiva, kornea ve iris ağrıya çok duyarlıdır.Komea epiteli, organizmada en yoğun innervasyona sahip doku birimi­dir. Korneadaki bu yoğun innervasyonun amacı basit bir algı arttırma olmayıp gö­zün bütünlüğünü korumaya yöneliktir. Afferenti trigeminal sinir olan bir çok ref­leks kornea kaynaklıdır: temel kırpma ref­leksi; refleks kırpma refleksi; lakrimal sekresyon refleksi gibi.

 

- Kornea ve iris innervasyonu, nazosilier sinirin dallan olan ve suprakoroidal aralıktan limbusa doğru gelen 2 veya 3 adet uzun silier sinir aracılığı ile gerçekleşir.

 

- Korneada arka stroma ve endotel innerve değildir. Uzun silier sinirlerden çı­kan 12-16 sinir ucu limbustan stromaya girer. Bu sinirler periferik sinirlere ben­zerler. Limbustan korneaya girdikten 2-3 mm sonra miyelinlerini tamamen kaybe­derler; horizontal ve vertikal kollateral uzantılar ile subepitelyal sinir pleksusunu oluştururlar. Bu sensitif sinirlerin içinde sempatik innervasyonu sağlayan bir bö­lüm de vardır. Bu sempatik lifler epitel için nörotrofik bir etkiye de sahiptir.

 

Göz Ağrıları Nelerdir Resim

 

 

- Sklera; uvea ve optik sinir kılıfı da ağ­rıya duyarlı göz yapılarıdır. Bu dokular, göz ağrılarının önemli nedenlerinden so­rumlu patolojilere sahiptirler; halbuki lenste sensoriyal reseptörler yoktur. Sade­ce çok kısıtlı bir dokunma hissi alınabilir. Bunun sebebi de corpus ciliareye zonüllerin gerilmeyi iletmesidir.

 

- Retina innerve değildir. Fakat uvea komşuluğu sayesinde, retina patolojileri ağrıya neden olabilirler. Optik sinir pato­lojileri de sinir kılıfı yolu ile ağrı nedeni olabilirler.

Yorum ekleme
Adınız :*
E-Posta:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
Soru:
10/2=?
Cevabınız:*
Kodu girin: *
Kodu Güncelle