Kategori Konu Başlığı Cevaplar Kullanıcı
1 2 0 3«    Kasım 2015    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Yazar: ByLucky Yorumlar: 0 Gösterim: 707

çiğneme Sistemi İle İlgili Kaslar Nelerdir Resim

Çiğneme Sistemi İle İlgili Kaslar Nelerdir?

 

- Vücuttaki tüm eylemler için hareketi oluşturan birincil kuvvet, kaslar tarafından sağlanmaktadır. Kalp kasları kanı pompalama işlevini, çiğneme kasları da, çiğneme işlevini oluştururlar. Mandibulayı harekete geçiren ve çiğneme sisteminin fonksiyon görmesini sağlayan eneıji de kaslar tarafından üretilir. Kaslar, genel o larak; kalp kasları, düz kaslar ve çizgili kaslar veya iskelet kasları olmak üzere 3 grup altında sınıflandırılırlar.

 

- Çizgili kaslar; iskelet sisteminin temelini oluştururlar ve çiğneme sistemi ile ilişkili kaslar çizgili kaslardır. Kasların rengi, fizyolojik işlevi ile ilişkili olarak daha soluk veya beyaz renkli olabildiği gibi, daha koyu veya kırmızı renkli de olabilmektedir. Daha soluk veya beyaz renkli kaslar, genellikle hızlı oluşan hareketlerden sorumludurlar ve çok çabuk yorulurlar. Daha koyu veya kırmızı renkli kaslar ise, postural veya tonik aktivitelerden sorumludurlar ve yorgunluğa dirençlidirler. örneğin; masseter ve temporal kaslar, soluk renkli ve vücudun en hızlı kasılma özelliğine sahip kaslar arasındadırlar ve çabuk yorulurlar.

 

- Fonksiyonel olarak, bir kas motor ünitelerden oluşmuştur. Bir kasın uygulayabileceği kuvvet; motor ünitenin aktivitesinin sıklığına, sayısına, kasın uzunluğuna, kasılma ve yorgunluk hızına bağlıdır. Kas yorgunluğu; uyanlar karşısında, tetanik kuvvetteki azalma olarak tanımlanabilir. Vücuttaki bütün kaslarda yorgunluk oluşur, ancak; daha hızlı kasılma zamanına sahip kaslar, genel olarak daha kısa zamanda yorulurlar. çiğneme kasları, göz kaslarından sonra, vücudun en hızlı kasılma zamanına sahip, ancak yorulmaları da çok çabuk olabilen kaslardır. Deneysel bruksizm çalışmalan, diş sıkma veya gıcırdatma sırasında, çiğneme kaslarında ağrı ve hassasiyetin kolayca ortaya çıktığını göstermektedir. Bu nedenle, çiğneme kasları ile ilgili problemler, özellikle diş sıkma ve diş gıcırdatma sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu sırada, kaslar çok çalışmakta, ortamdaki oksijeni tüketmekte, anaerop koşullarda enerji üretilmekte ve reaksiyon sonucunda ortamda laktik asit birikmektedir. Laktik asit, ağnya duyarlı sinir uçlarını uyarmakta ve ağrıyı başlatmaktadır.

 

- Stomatognatik sistemin bütün yapılarında olduğu gibi, kaslarda da duyusal reseptörler adı verilen algılayıcılar bulunmaktadır. Bu reseptörler, kas uzunluğuna ve hızına duyarlı kas iğcikleri ve kas gerilimine duyarlı tendon organlandır. çeneyi kapatan kaslarda kas iğciği sayısı fazla iken, çeneyi açan kaslar ve fasyal kaslarda ya çok azdır veya hiç yoktur. Bunun dışında kaslarda, ağn gibi diğer duyguları algılayan serbest sinir sonlanmalan da bulunmaktadır. Duyusal mesaj lann ilk uğradığı kat Medulla Spinalis olup, değerlendirme burada oldukça basit reflekslerle başlar ve beyin sapma ulaşarak, daha karmaşıklaşır ve en son Serebral Korteks’te maksimal düzeye ulaşır. Bazen bir etkene karşılık olarak verilecek tepki, merkezi Sinir Sistemi’nin üst katlanna ulaşmadan ani bir cevap gerektirir ve en alt düzey olan Medulla Spinalis’ den daha üst katlara gönderilmeden, reaksiyon için cevap oluşturulur. Bu tür cevaplara “refleks” adı verilir. Stomatognatik sistemin istemli olarak yapacağı hareketler ise, gerekiyorsa Serebral Korteks’den idare edilirler. Bu tür hareketler istemli hareketlerdir. Temel olarak; reseptörlerin uyarılmasıyla başlayan mekanizma kas kasılması reaksiyonuyla sonuçlanmaktadır.

 

- Stomatognatik sistem; kaslar, kemikler, sinirler, kan ve lenfatik sistem ile dişler ve diğer yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Bu karmaşık ve geniş boyutlu yapının hareketleri, alt çene düzeyinde gerçekleşir. Alt çeneyi hareket ettiren kaslar, eşzamanlı ve birbirleriyle uyumlu hareketleriyle stomatognatik sistem fonksiyonlarını gerçekleştirirler. Böylece; sinir sistemi tarafından idare edilen kaslar, eklemi çalıştınr ve en uç noktadaki dişler görevlerini yerine getirirler.

 

- Çiğneme kaslarının bir kısmı alt çene kemiğinin aşağı-yukan hareketlerinden, bir kısmı lateral hareketlerden, bazılan ise ileri-geri hareketlerden sorumludurlar. Ancak, alt çene hareketleri sırasında, genellikle tüm kas gruplanmn aynı anda çalışmasını içeren bir kombinasyon vardır. Bir grup kas tamamen kaşıtırken, diğeri istirahat halinde olabilir veya bir diğeri hafifçe kasılı olabilir. Sonuç olarak; alt çene fonksiyonu esnasında, kasılan kasın dışındaki kaslar, antagonist olarak hareket ederler. çiğneme kaslarındaki kas antagonizmi, çok kontrollü, kompleks ve hassas bir fonksiyondur.

 

- Özetlemek gerekirse alt çenenin hareketinde rol alan kaslar, temel fonksiyonlarına göre genel olarak, aşağıdaki gibi sınıflanabilir.

 

- Çeneyi kapatan kaslar:

 

1. Temporal kas,
2. Masseter kas,
3. Medial (iç) pterygoid kas,
4. Lateral (dış) pterygoid kas (superior kamı),

 

Çeneyi açan kaslar:

 

1. Suprahyoid kaslar (özellikle digastrik) kas,
2. infrahyoid kaslar,
3. Lateral (dış) pterygoid kas (inferior kamı),

 

Çeneyi ileri ve geri hareket ettirenler:

 

1. Lateral (dış) pterygoid kas (ileri),
2. Medial (iç) pterygoid kas (ileri),
3. Temporal kasın arka bölümü (geri),

 

Çenenin lateral hareketini sağlayanlar:

 

1. Medial (iç) pterygoid kas,
2. Lateral (dış) pterygoid kas,
3. Temporal kas (karşı taraf).

 

- TME anatomisi ve fonksiyonu ile ilgili herhangi bir değerlendirme için, özellikle çene ve çene kasları anatomisi ve fonksiyonları incelenmelidir.

Yorum ekleme
Adınız :*
E-Posta:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
Soru:
50+75=?
Cevabınız:*
Kodu girin: *
Kodu Güncelle