Çiğneme Kasları

Çiğneme Kasları Çiğneme Kasları

Çiğneme Kasları

– Çiğneme kasları, genel olarak, dişleri temasa geçiren ve alt çenenin lateral hareketlerini oluşturan ve alt çenenin açılmasını sağlayan kaslardır. Çiğneme hareketinin amacı, oral kavite içinde besini kesme ve ezme işlemidir. Besini oral kavite içinde ve çenenin açılışı ve kapanışı sırasında, dişlerin oklüzal yüzeylerinde düzgün tutan bir seri hareketi içerir. Oral kavite etrafındaki ve boynun ön kısmındaki pek çok kas, bu uyumlu ve mükemmel şekilde kontrol edilen harekete katılır. Kaslar; ısırma işlevi için çeneyi kapatan grup, çeneleri ayırmak için çeneyi açan grup ve dil kasları, yüz kasları ile işbirliği yaparak besini ağzın açılma ve kapanışında dişlerin oklüzal yüzeylerinde tutarlar.

– Çeneyi kapatan grup kaslar olarak isimlendirilen, temporal, masseter, medial ve lateral pterygoid kaslar; kafatasından çıkar ve alt çeneye yapışırlar. Bununla beraber, lateral pterygoid kaslar (özellikle inferior kamı), çift taraflı olarak aynı anda kasıldığında bir miktar çeneyi açma fonksiyonu da görürler.

– Çeneyi açan grup kaslar olarak isimlendirilen kaslar; suprahyoid ve infrahyoid kaslar olarak ikiye ayrılır. Suprahyoid kaslar olarak isimlendirilen digastrik, stylohyoid, mylohyoid ve geniohyoid kaslar alt çene kemiği veya temporal kemikten orijinlerini alır ve hyoid kemiğe yapışırlar, infrahyoid kaslar olarak isimlendirilen sternohyoid, omohyoid, sternothyroid ve tyrohyroid kaslar ise sternum, skapula veya tiroid kıkırdağından çıkar, hyoid kemiğe veya tiroid kıkırdağa yapışırlar.

– Çeneyi açmada; suprahyoid ve infrahyoid kaslar, işbirliği halinde işlev görürler. infrahyoid kaslar, hyoid kemiğin seviyesini sabit halde tutarken, suprahyoid kaslar alt çene kemiğini aşağıya ve hyoid kemiği arkaya çekerek ağız açılımını sağlarlar. Aynca, infrahyoid kaslar hyoid kemiği sabit olarak tutmadıklarında, suprohyoid kaslar, ağız tabanının yükseltilmesine olanak sağlayarak, yutma işlevine yardımcı olurlar.

Kategori: Çiğneme-Sistemi-İle-İlgili-Kaslar

Konuyu Ekleyen: Admin
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2013

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

İsminiz(gerekli)

Email Adresiniz(gerekli)

Kişisel Blogunuz

Yorumlar

Önceki ve Sonraki Yazılar