Ev Kurallar Site Haritası İletişim
 

Şifre : | Şifreyi Unuttum!

İlginizi Çekebilecek Makaleler

Nörojen Ağrılar

Nörojen Ağrılar - Nörojen ağrılar, yüzeyel somatik ağrılara benzeyen

Visseral Ağrının Biokimyası Nedir

Visseral Ağrının Biokimyası Nedir - İki cins miyelinsiz primer afferent bulunmaktadır. Birincisi P

Prostat Bezi (Erkeğin En Özel Bölgeleri)

Prostat Bezi  - Prostat bezi, (prostat değil!), idrar kesesinin altında küçük

Seks Hakkında Konuşmak ve Seksi Başlatmak

Seks Hakkında Konuşmak ve Seksi Başlatmak Bu Bölümde > Seks yapmak istediğinizde hangi

Hedef Organlarda Etkiler

Hedef Organlarda Etkiler Kalp - Anestezik tekniklerin gelişmesiyle intraoperatif hemodinamik

Anket

Sitemizi değerlendirin [?]

Kimler Varmış?

Reklam

RSS SaglikKaynagim.Com Haber

Doğum Eyleminin Üçüncü Dönemi (Doğum Eylemi, Doğum Anomalileri Ve Komplikasyonları)

Doğum Eyleminin Üçüncü Dönemi (Doğum Eylemi Ve Doğum Sırasındaki Sorunlar) (Plasentanın Doğumu)    - Doğum eyleminin üçüncü dönemi ...

Sezaryen Ameliyatı (Doğum Eylemi, Doğum Anomalileri Ve Komplikasyonları)

Sezaryen Ameliyatı (Doğum Eylemi Ve Doğum Sırasındaki Sorunlar)  - Karından girilip uterus cismin cerrahi insizyon uygulanarak gerçekleştirilen doğum. Anne ve bebek açısından ...

Forsepsle Doğum (Doğum Eylemi, Doğum Anomalileri Ve Komplikasyonları)

Forsepsle Doğum (Doğum Eylemi Ve Doğum Sırasındaki Sorunlar)  - Forsepsin doğumu kolaylaştırmak veya başı daha iyi kontrol etmek amacıyla kullanıldığı durumlarda forsepsle doğum, elektif bir ...

Omuz Distosisi (Doğum Eylemi, Doğum Anomalileri Ve Komplikasyonları)

Omuz Distosisi (Doğum Eylemi Ve Doğum Sırasındaki Sorunlar)  - Verteks prezantasyonda ön omuzun pubiz semflzi üzerine vurması şeklindeki seyrek görülen bir olaydır. Doğumu ...

Anormal Prezantasyonlar (Doğum Eylemi, Doğum Anomalileri Ve Komplikasyonları)

Anormal Prezantasyonlar (Doğum Eylemi Ve Doğum Sırasındaki Sorunlar)  - Fetal oksiput, pelviste anterior yerine posterior pozisyonda yer aldığında (en sık rastlanan anormal prezantasyon), ...

Son Yorumlar

  Yorumlar Yok!

Reklam

Bağış Yapmak İstermisiniz?

- Sitenin yayında durabilmesi için değerli bağışlarınıza ihtiyacımız var. Sadece 1$ (Dolar) PAYPAL aracılığıyla bağışta bulunmak istermisiniz?

Reklam

RSS SaglikHazinem.Com Haber

Halk TV - Halk Tv Euro Frekansı

Halk TV - Halk Tv Euro Kanalın İletişim Bilgileri  Kuruluş Tarihi :  10 Ocak 2005 (Halk Tv) - 10 Mayıs 2016 (Halk Tv Euro)  Telefon :  +90 (312) 236 64 25 (4 ...

Evren Tv Frekansı

    - Sakarya İlinden yayın yapmakta olan, Evren TV kanalı'nın yönetimi, tarafımıza ulaşarak bu sayfadaki BİLGİLERİN KALDIRILMASI'nı talep etmiştir.

Türksat 4B 50.0°E Şebeke Arama (Network Search)

Türksat 4B 50.0°E Şebeke Arama (Network Search) Otomatik Kanal Güncelleme Frekansı  - Türksat 4B uydusu diğer derecelerin aksine 50.0°E boylamında faaliyet ...

Samanyolu Avrupa Frekansı

Samanyolu Avrupa Kanalın İletişim Bilgileri  Kuruluş Tarihi :  1999  Telefon :  +49 (0) 69 3003 4310 / +90 (216) 344 85 60  Faks :  +49 (0) 69 3003 ...

French Lover Tv Frekansı

French Lover Tv Kanalın İletişim Bilgileri  Kuruluş Tarihi :  2009  Telefon :  +31 43 3900105  Faks :  +31 46 4753090  E-Posta :    Adres ...

Ağrılı Ağız – Dil Yanması Sendromu

Ağrılı Ağız – Dil Yanması Sendromu Resim

- Bu tip ağrılar, sabit, devamlı, tipik somatik ağrı olarak tanımlanan oral yakınmalardır.

- Semptomlar dil ile sınırlı ise, dil yanması veya glossodyn terimi kullanılır. Ağız yanması sendromlu hastalar tipik olarak ağızlarını sanki yanıyormuş, haşlanıyormuş gibi karakterize ederler. Ağrı‘nın lokalizasyonu hareket bölgesindedir, dolayısıyla fonksiyonel hareketler sonucu dişlerin abraziv etkileri düşünülebilir. Lokalizasyon hangi dokunun ve nerede travmatize olduğuna bağlıdır. Bazı durumlarda hiperemi, inflamasyon yada ülserasyon da olabilir. İrritasyon bölgesinin sekonder infeksiyonu, tabloyu şiddetlendirebilir. Ağrıdan dolayı fonksiyonel hareketlerin azalmasına bağlı olarak ağrı azalır ve bu azalma ile tekrar başlayan sürtünme sonucu tekrar artarak bir siklus oluşturur.

- Dilin ucu ya da bir yanı olaya dahil olabilir. Dudakların iç tarafı da yaygın olarak etkilenir. Lokalize yanık hissi bir de hareketli bölgedeyse ağrı oluşacaktır.

- Tüm oral irritanlar hastanın rahatsızlığını arttırır. özellikle, fazla baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler, asitli içecekler, koyu çay yada kahve, bazı içecekler, diş macunları, gargaralar, ilaçlar gibi. Bazen çiğneme o kadar zorlaşırki, beslenme bozuklukları bile oluşabilir.

- Böyle bir durumun yaygın sebebi kserestomidir. Yetersiz miktarda tükürüğün yanısıra, düşük müsin içeriği de önemlidir. Pekçok ilaçta tükürük salgısını azaltan ve değiştiren antikolinerjik etki vardır. Anksiyete, güvensizlik veya uzun süreli yorgunluk gibi durumlarda, yaşlanmaya bağlı olarak ve radyasyon alımı sonucunda da görülebilirler. Sjögren sendromu keratokonjuktivitis sicca ve farengitis sicca, parotis bezi genişlemesi ve kronik poliartritis belirtileri vererek, tükrükte azalmaya yol açar.

- Ağrılı ağız - dil yanması sendromunun diğer sebepleri duygusal gerginlik, oral parafonksiyonel alışkanlıklar, kullanılan dental apareyler ve alışkanlıklardır. Ayrıca dilde gelişen mantarın da dil ağrısına yol açtığı kanıtlanmıştır.

- Bu sendromunun tanısında mukozanın görünüşü normaldir ve kandidiazisde olduğu gibi, klasik yanma hissi uyandırırlar ve ağrılı coğrafık ve fissürlü dil gözlenir.

- Ağız muayenesinde herhangi bir anomaliye rastlanmaz. Hasta klasik yanma hissi oluşturan kandidiazis açısından ve ağrılı coğrafik dil ve fıssürlü dil açısından da değerlendirilmelidir.

Ağrılı Ağız – Dil Yanması Sendromu Resim

- Tam olarak anlaşılamamakla birlikte, iatrojenik kaynaklı olduğu da bilinmektedir. Antihistaminikler, belladonna benzeri antikolinerjikler; bazı yatıştırıcı ve kas gevşeticiler; diüretikler ve bazı antihipertansif ilaçlar sebep olabilirler. Anksiyete ve emosyonel stres olayı arttırabilir yada zorlaştırabilir. Menapoz dönemindeki kadınlarda sık görülür. Dental tedaviyi takiben aşırı dil ve dudak hareketleri neticesinde de oluşabilir.

- Hastaların kullandığı total ve parsiyel protezler normal dişlerden daha fazla lubrikasyona ihtiyaç duyar, ama bazen tükürük salgısını azaltarak bazı kişilerde sorun da yaratabilirler. Bu olaya, emosyonel problemlerin de eklenmesiyle komplike bir durum oluşur.

- Bu problemin çözümü, bölgeye topikal anestezi uygulanmasıdır. Derinden gelen ağrılarda, anestezik madde penetre olmadığından bahsedilen ağrılar geçmez. Eğer ağrı geçiyorsa, primer hiperaljezi vardır ve teşhis kolaylaşır. Ancak bazı nevraljilerde de oral yada farengeal mukozaların tetiklenmesiyle olay gelişiyorsa, uygulanan topikal anesteziklerle de ağrının azaltılabildiği unutulmamalıdır.

- Generalize yüzey yaralanmaları da mukogingival ağrılara yol açar, ancak sebep çok belirgin olduğundan teşhiste zorluk çekilmez. Hiperemi, enflamasyon, vezikülleşme veya ülserasyon gibi diğer belirtiler de dikkat çekebilir. Bu travmatik etkilerin, mekanik, termal yanıklar, aşırı sigara içilmesi ya da tütün kullanımı, diş fırçası ile aşınmalar, kimyasal yanıklar, diş tedavileri sonucu oluşabilen kazalar veya hastanın kullandığı ilaçların zararlı etkileri sonucu oluşabildiği bilinmelidir. örneğin aspirin yanığı, diş ağrısını geçirici sanılan uygulamalar sonucu oluşan yaralanmalar grubuna girer.

Değerli kullanıcımız, Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
9 Mart 2015 18:37
Yorum: #1
Durum:

neslihan

 • Grubu: Ziyaretçi
 • Kayıt: --
– Dil yanmasının tedavisi nedir ne yapmalı?Deva Diyor ki;

– Dil yanmasının nasıl oluştuğu konusunda yukarıka bilgi mevcuttur.

– Dudak içlerimde ve dudaklarımda kuruma, dilimin uç kısmında uyuşukluk gibi, hissizlik gibi, yanaklarımın iç kısımlarında rahatsız edici sıkıntı yaşıyorum. Sanırım yazıdaki bilgilere göre sigara ve diş fırçasının mekanik etkileri yol açtı. Tavsiyede bulunabilir misiniz???Deva Diyor ki;– Sigarayı bırakın. (En azından iyileşene kadar.) Birde ağız içiniz şuanda çok hasas durumda. Size önerim Diş Fırçanız ile dişlerinizi fırlaçalamadan önce 10-15dk. kaynar suda bekletiniz. Diş fırçanızın yumuşadığını göreceksiniz.

- Tükürük salgısında azalma var ve sorun ilk başta dişlerden geliyor. Yazınızda yazdığınız gibi….

- Merhaba benim iki yıldan bu yana dilimde mütiş bir yanma yaşıyorum en iyi gastirok lara gittim amma bir sonuca ulaşılamadı çok zordurumdayım bana bu konuda yardımcı olursanız sizlere minnet tar olurum .

- Protez diş yapımı olduktan sonra dilimde yanma, küçük sigil gibi sivilceler canımı yakıyo 3 hafta oldu kulanmdıgım krem kaalmadı bir ilaç önerirmisinizDeva Diyor ki;Merhaba;

– Tedavi etmeden size ilaç önermem çok büyük hata olur. Eğer iyileşmediyse başka bir Diş Hekimine yada KBB hekimine gitmenizi tavsiye edebilirim.

Acı ağız sendromu yukarida yazılı topikal anestezi uygulaması hangi dr uyguluyor bilgilendirirseniz sevinirim

Deva Diyor ki;

Merhaba;

Gastroenteroloji

- Dilinizde yanma var ise B12 vitamin düzeyinizi ölçtürmelisiniz eğer eksiklik varsa ise bir endokrin uzmanına müraacaat etmeniz gerekmektedir.

- Dilinizde yanma, kırmızılık yada ağrı ve ağız çevresinde rahatsızlıklar oluşuyor ise boğazda yanma, normositik anemi, görme bozuklukları gibi ciltte seboreik dermatit denen pullanmalar oluyor ise B2 Vitamini Tıp dilinde (Riboflavin) eksikliği vardır.

- Ağzınızın içinde yaralar oluşuyor ise papatya yı kaynatın. Soğuduğunda sabah, öğlen, akşam gargara yapınız. Papatyanın antiseptik özelliği vardır.
 • Beğendim
 • 0
 • Beğendim
 • 0
4 Şubat 2016 11:58
Yorum: #2
Durum:

sultan

 • Grubu: Ziyaretçi
 • Kayıt: --
Hocam merhaba ben uzun süredir dil yanması problemi yaşıyorum. Beraberin bazen beyaz bazen koyu renk pas oluşuyor. Bu arada reflü hastasıyım. Cildiyeye gittim çözüm bulunamadı, kbb için gittim çözüm bulunamadı.
 • Beğendim
 • 5
 • Beğendim
 • 5

Yorum Ekle

Adınız:*
E-Posta adresiniz:*
Yorum:
Soru:
50+75=?
Cevap:*

Takvim

«    May 2016    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Alexa

© Copyright 2012,2013,2014,2015,2016 © SaglikKaynagim.Com Telif Hakları Saklıdır.
(DMCA) Sitemiz hukuka, yasalara ve telif haklarına uygun içerikler sağlamayı amaç edinmiştir.
Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanmakta olan “Yer Sağlayıcı” olarak hizmet sunmaktadır. İlgili Yasaya göre site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ilede uyar-kaldır prensibi ile hareket etmektedir. Kopyalamış olduğunuz yorumları, makaleleri, yalnızca konu link'in referansı ile paylaşabilirsiniz. Bu sitedeki makaleler sadece bilgilendirme amacıyla web sitede sunulmuştur. Yönetim içeriğinden sorumlu değildir .